English |  Deutsch  
Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü


2013 Yılında Kültür ve Turizm Bakanlığımızca Sivil Mimari Örneği Evlere Proje ve Proje Uygulama Yardımları Yapıldı.

2013 YILINDA KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞIMIZCA SİVİL MİMARİ ÖRNEĞİ EVLERE PROJE VE PROJE UYGULAMA YARDIMLARI YAPILDI.

15.07.2005 tarih ve 25876 sayılı resmi gazetede yayınlayarak yürürlüğe giren “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmelikhükümlerine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına destek vermeye devam ediyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni YELDEMEZ,  ilgili Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 2005 yılından bu yana  Bakanlığımızca İlimizde bulunan tarihi tescilli sivil mimari örneği evlere proje ve proje uygulama yardımı yapıldığını ve 2013 yılında da bu kapsamda yardımların devam ettiğini bildirdi. YELDEMEZ,  yaptığı açıklamada bu kapsamda 2013 yılında Proje Yardımı olarak 10 kişiye toplam 115.018,28 tl , Proje Uygulama Yardımı olarak ta 1 kişiye 20.000,00 tl yardım yapıldığını belirtti.

İlimizde çok sayıda tescilli sivil mimari örneği ev bulunduğunu  belirten ve bunların korunarak gelecek nesillere aktarılmasının önemine dikkat çeken YELDEMEZ, taşınmaz kültür varlığı niteliğindeki sivil mimari örneği evlerin restorasyonu için Yönetmelikte belirtilen belgeler ile birlikte İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne yazılı olarak başvuruda bulunulması gerektiğini söyledi.

 

 

  • Zülkarni YELDEMEZ
  • Germiyan Konağı Yeni Hali
  • Germiyan Konağı Eski Hali
  • Defterdar Konağı Yeni Hali
  • Defterdar Konağı Eski Hali

 

 

 

 

 

 

Ana Sayfaya Dön
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 1784 kez gösterilmiştir.