English |  Deutsch  
Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü


360 Kütahya Projesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce Hazırlanan Yeni Tanıtım Materyalleri Tanıtıldı

27 Kasım 2012 Salı günü Kütahya Valiliği toplantı salonunda içeriğinde yaklaşık 310 bin kare fotoğraf, 3 bin 500 plan bulunan, kentsel bağlamda dünyada yapılmış en büyük sanal görselleştirme çalışması ''360 Kütahya''nın tanıtımı, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi tarafından  yapıldı.
     Projenin tanıtımını yapan, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Kütahya’nın tamamının tanıtıldığı ilk proje olduğunu ve Dünyada da kendilerinin incelediği kadarıyla bir ilin bütünlüğü çerçevesinde tanıtımının yapıldığı bu şekilde entegre tek proje olduğunu söyledi.
     ''Kütahya kapağı açılmamış bir çeyiz sandığı, bu projeyle ve yeni açılan havalimanımızla birlikte hem dünyaya, hem de Türkiye'ye bu çeyiz sandığının kapağını açtık'' diyen Vali Çiftçi, şöyle konuştu:
     ''Artık Dünya’da, bize yeni açılan  Zafer Havalimanı ile birlikte ulaşabilecek. Bu kadar eserimiz var ama bizim en büyük eksiğimiz bunları Dünyaya tanıtamamamız idi. Artık elimizde böyle geliştirilebilir bir proje var. Bütün arkadaşlarımızla bu konu üzerinde uzun dönem çalışarak 310 bin kare fotoğraf, panoramik görüntüler ve üsten bakışlarla birlikte tüm dünyaya sergilenebilir hale gelen bir proje yaptık ve İnternete de bunu koyduk. Ben bu projenin ilimize çok şey kazandıracağını düşünüyorum. Ülkemizin diğer illerine de örnek olacağını düşünüyorum. Kütahya’mızın değerlerinden bir başka projemiz ise yemekleri. Kütahya’da ne kadar yemeği varsa ve nasıl yapılıyorsa, hangi lezzetleri tanıtıyorsa bununla ilgili taşınabilir bir çalışma yapıldı. Bunlar tanıtımımız açısından önemli” 
     Kütahya’nın 8 tane termal turizm bölgesinin olduğunu ve buralarda bulunan oteller kalacak yerler ve suların özelliklerinin olduğu, Kurtuluşun diyari olan Kütahya’nın kurtuluşla ilgili sadece o özel güne mahsus kitapçığının basıldığını ve tarihe aşkı olanların Kütahya’ya gelmesi adına bu tanıtım kitapçığının da dağıtıldığını, kuruluşun şehri olan Kütahya ile ilgili Hayme Ana kitapçığının geliştirilerek basıldığını ve bunların yanında küçük onlarca broşürlerin basılarak dağıtımının yapıldığını ifade eden Vali Kenan Çiftçi; “Kütahya’mız çeyiz sandığı ve bütün her alanda neredeyse her medeniyetten kalma eserlerimiz var. Bu eserlerimiz, kültür varlıklarımızı, geleneklerimizi, gümüş ve çini işlemeciliğimizi, çeşme ve çınarlarımız bütün bunları biz tanıtamazsak buraya insanları davet edemeyiz. Bizim milyonlarca eserimiz var. Her ağaç bir anıt ağaç özelliğini taşıyor. Ben bilemiyorum ama Dünyada 300 yaşındaki kavak sadece Kütahya’da var. Bu tür doğal ve tarihsel eserlerimiz var. Biz bunlarla Kütahya’yı tanıtmak ve Dünyaya duyurmak istiyoruz. Bu tanıtımı sadece Valilik değil Belediyemizin, Ticaret ve Sanayi Odamızın, sivil toplum örgütlerinin, basınımızın, tur operatörlerinin yani herkesin katkı vermesi gerekiyor. Bu eserler inşallah tarihe mal olacak, Kütahya’mızın geleceğine mal olacak eserler. İnşallah bol turistli günler dileğiyle” dedi.
     Kütahya Valiliği'nin öncülüğünde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce yürütülen ve Zafer Kalkınma Ajansı desteğiyle hayata geçirilen 360 Kütahya Projesi tarih, bilişim ve görsel sanatların modern yaklaşımlarını sentezleyen bir yöntemle top yekün Kütahya'yı anlatmaktadır. Bu projeyle Kütahya'nın tarihsel, kültürel ve mimari zenginliklerinin kılcal damarlarında var olan bütün 'sır'lı dokularının ''MR''ı çekildi.
     Üç boyutlu derinlik hissi veren panoramik fotoğraflarla oluşmuş görsel medya uygulamaları ve inovatif video teknolojileri kullanılarak, tescilli bütün taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları kayıt altına alındı. Toplamda 3500 plan ve yaklaşık 310.000 kare fotoğrafın işlenmesiyle oluşan 360 Kütahya projesi, dünyada kentsel bağlamda yapılmış olan en büyük sanal görselleştirme çalışmasıdır. 
     360 interaktif içeriğin yer aldığı bu Multi-Media DVD, projenin sunulduğu web sitesinin off-line bir biçimidir. İnovatif özelikleriyle proje, genç kuşaklar üzerinde tarih bilincinin üretilmesinde kültür sanat ve bilişim teknolojilerinin rolünü eğlendirici tarzda işleyebilmekte ve farkındalık yaratmaktadır. Proje,  görsel ve yazınsal muhtevayı birlikte modelleyen doyurucu yapısıyla insanlara rehber olmaktadır. 360 Kütahya Projesi ile görselleştirilen bu muazzam birikim Kütahya' da hayatın ve sanatın geçmişten günümüze yaşadığı serüvene taşıdığı sırra tanıklık etmektedir.
Vali Kenan Çiftçi tarafından yapılan tanıtım toplantısına Vali Yardımcısı Metin Selçuk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez ve çalışma da yer Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Emine Tumbuloğlu,  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Saymanı Uğur Soylu ve Arkeolog Tuğba B. Şimşek katıldı.

G

Ana Sayfaya Dön
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 2165 kez gösterilmiştir.