English |  Deutsch  
Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü


Zafer Havalimanı Başbakan Erdoğan Tarafından Açıldı

Altıntaş İlçesinde inşa edilen ve hedeflenen tarihten önce tamamlanarak açılışa hazır hale gelen Zafer Havalimanı ve toplu açılışlar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.
25 Kasım 2012 Pazar günü Kütahya’ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Altıntaş İlçesinde inşa edilen ve hedeflenen tarihten önce tamamlanarak açılışa hazır hale gelen Zafer Havalimanı ve toplu açılışları gerçekleştirdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Kütahya bizim mehenk taşımızdır. Kütahya bizim en önemli refarans noktamızdandır. Kütahya Yıldırım Beyazıtla, Sultan 2. Selim’le, İshak Paşa ile Şeyh Buhari, Hayme Ana, Evliya Çelebi ile en önemlisi de Dumlupınar şehitleri ile bizim rehberimizdir” dedi. 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Zafer Havalimanında yaptığı konuşmada Havayolunu halkın yolu yaptık ve buraya rekabeti de getirdik. Karayolunda güveni esas aldık, bunun altyapısını başardık ve duble yollarla, o tünellerle o ölüm yollarını hamdolsun çok daha farklı bir hale getirdiklerini ifade etti.
Havalimanının Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak'a ortalama yarım saat mesafede olduğuna dikkati çeken Başbakan Erdoğan, alana her boyutta uçağın inebileceğini söyledi. Yap işlet devret anlayışıyla üretilen bu havalimanının anlaşmasının 36 ay olmasına rağmen 18 ay gibi kısa bir zamanda bitirilerek hizmete sunulduğunu ifade etti.
Bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Zafer Bölgesel Havalimanının bu yapılışında gerek kamulaştırma döneminde, takas döneminde işimizi kolaylaştıran vatandaşlara da teşekkür eden Başbakan Erdoğan; “Bazı yerlerde okul, hastane veya yol yaparken işlerimiz çok zorlaştırılıyor. Ama Kütahya öyle yapmadı. Önümüzü açtınız bizde sizin önünüzü açtık. Yine açılışını yaptığımız tüm tesislerin, tüm eserlerin, tüm hizmetlerin Kütahya’mız için, Kütahyalı kardeşlerimiz için, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Zafer Havalimanı birçok bakımdan ilkleri barındırıyor. Kütahya ili sınırları içinde yer alan Zafer Havalimanı sadece Kütahya’ya hizmet vermiyor. Kütahya ile birlikte Afyonkarahisar ve Uşak illerine de müşterek hizmet verecektir. Yani bölgesel bir havalimanı olacak” dedi.
Başbakan Erdoğan, yap-işlet-devret yöntemiyle yapılan ilk bölgesel havalimanının, anlaşmada belirtildiği şekilde 36 ay yerine 18 ayda tamamlandığını ve bütünüyle özel sektör eliyle işletileceğini anlatarak hayırlı olmasını diledi.
     "Artık Belçika'daki hemşehrilerimiz direkt oradan uçup buraya inebilecek" diyen Başbakan Erdoğan, hem THY hem de özel uçak şirketlerinin genel müdürlerine de bu havalimanına uçuşlarda aktarma yapılmaması istediğini bildirdi.     
Bölgede termal su kaynakları olduğuna dikkat çeken Başbakan Erdoğan, Avrupa ülkelerinin yapılacak anlaşmalarla kendi vatandaşlarını termal turizmden istifa etmek üzere Türkiye'ye göndereceklerini söyledi. Turizm noktasında da bu medeniyet şehirlerimiz, tarih şehirlerimiz ve bu kaplıcalarımız çok ciddi hareket kazanacak. Afyonkarahisar'daki otel sayısının hızla çoğaldığını belirten Başbakan Erdoğan, Kütahya'nın çini konusunda, Uşak'ta da tekstil ve konfeksiyon konularında devrim yapıldığını ve yeni yatırımlar yapıldığını vurguladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Şu anda havayolu ile seyahat artık karayolu ile seyahat etmek kadar adeta eşdeğer haline geldi. 2002 yılında ülke genelinde tarifeli sefer düzenlenen havalimanı sayısı 26'ydı, bugün ülkemizin dört bir yanında 48 havalimanı var. Türkiye'nin geneline baktığımız zaman bu 48 havalimanına 81 ilden ortalama 45 dakikada ulaşabiliyorsunuz" dedi.
2003 yılında Hava yollarında toplam 34 milyon olan yolcu trafiği 2011 yılında 118 milyona yükseldiğini ifade eden Başbakan Erdoğan; “Bu yılın sonunda bu rakam 131 milyona ulaşacak. Artış devam ediyor. Bugünün dünyasında ulaşım çok önemli, ulaşım demek medeniyet demek, yol demek medeniyet demek, su demek medeniyet demek. Biz bu şuurla çalışıyor ve bu şuurla hizmet ediyoruz.” Dedi.
Yolculuk ve seyahat deyince Kütahya’lı Evliya Çelebiyi anmamanın mümkün olmadığını açıklayan Başbakan Erdoğan; “Evliya Çelebi “Şefaat Ya Resulullah” diyeceği yerde “Seyahat Ya Resulullah” diyerek yollara düşmüştür. Bizde millet aşkına. Ülkemize hizmet aşkına bu yollara düştük. Türkiye'nin, bu çağı farklı bir çağa dönüştürmesinin yollarını açacağız. Bugün TOKİ eliyle yaptığımız 992 konutu sahiplerine teslim ediyoruz. Yine TOKİ eliyle yaptığımız okullarımızın resmi açılışını yapıyoruz. Netice itibariyle burada yapılan yatırımlarla bugün burada bir sıçramayı gerçekleştiriyoruz. Kütahya'da toplamda 428 trilyonluk açılışlar kazandırıyoruz.” dedi.
Zafer Havalimanının Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerimize, bölgemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum diyen Başbakan Erdoğan; “Emeği geçen yüklenici firma, mimar, mühendis, işçi bütün kardeşlerime huzurlarınızda tebriklerimi iletiyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun” dedi.
     Törene Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ve eşi Habibe Çiftçi, Afyonkarahisar ve Balıkesir Valileri, Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak Milletvekilleri, Belediye Başkanları, daire müdürleri, işadamları, sivil toplum kuruluş temsilcileri de katıldı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; Zafer Havalimanından toplu olarak Altıntaş Şehit Er Süleyman Turan İÖO (İst. Tic. Borsası) 12 Derslikli, Hisarcık Dereköy İÖO.  8 Derslik (TOKİ), Hisarcık Merkez İÖO. 16 Derslikli, Kütahya Merkez İlçede, TOKİ 992 Konut ve Sosyal Donatı, 16 Derslik Merkez Siner Mahallesi Kız Meslek Lisesi (TOKİ), Kütahya Belediyesi Kırmataş Üretim Tesisleri, Makine İkmal Tesisleri, Mesleki Eğitim ve Ticaret Merkezi, Yeni Kamyon Garajı ve İdari Bina, Yeraltı Soğuk Hava Depoları 1.Etap Hizmet Binaları, Kütahya Belediyesi Siner ve Kırkıllı Mahalle Evi ve Sosyo Kültürel Tesisler, Kütahya Belediyesi Kemer Hamamı, Emin Karaa Konağı ve Bektaşlar Konağı Restorasyon Uygulamaları, Merkez Parmakören 10 Derslikli İÖO, Merkez Şule Mete Tetik 12 Derslikli İÖO., Merkez Sanayi ve Ticaret Odası Anaokulu, Şaphane Karamanca İÖO 8 Derslikli (TOKİ), Pazarlar Anadolu Öğretmen Lisesi 16 Derslik+200 Kap. Öğ. Pansiyonu (TOKİ), Tavşanlı 4 Derslikli Süleyman Yılmaz Anaokulu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınmayı destekleme projeleri, Kütahya İl Özel İdaresi Yol Yapım İşleri ve Sulama İşleri, Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı yatırımlarının açılışını gerçekleştirdi.

  • Havalimanı Açılış
  • Havalimanı Açılış
  • Havalimanı Açılış

Ana Sayfaya Dön
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 2578 kez gösterilmiştir.