English |  Deutsch  
Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü


Kütahyamız İstanbul EMITT Turizm Fuarında Tanıtıldı
    24-27 Ocak 2013 tarihlerinde 17′ncisi düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, 24 Ocak Perşembe günü saat 11.00'de Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY'ın katılımıyla açıldı.
     Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı 17’inci kez kapılarını açtı. Fuara dünyanın 70 ülkesi katılırken, başta konuk ülke Arjantin olmak üzere, çok sayıda ülkenin bakan ve bakan yardımcıları ile ilimizden Kütahya Valisi Kenan ÇİFTÇİ, Vali Yardımcısı Mustafa İNGENÇ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni YELDEMEZ ve Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet ATAKAN katıldı.
     Dünyanın 5. büyük turizm fuarı olan EMITT, yerli ve yabancı turizm firmalarından yoğun ilgi görüyor. 2013 EMITT Fuarı’nda 70 ülkeden 4500 katılımcı yer alıyor. 2012 yılında dünyanın 62 ülkesi ve Türkiye’nin 150 şehir ve turizm beldesinden katılım gerçekleşmiş, 60.500 m2 fuar alanını 4.500 uluslararası katılımcı, 57.000 profesyonel ve 71.000 tatilci ziyaret etmişti. 2011 yılına kıyasla toplam ziyaretçi sayısında yüzde 12 oranında artış gerçekleşmişti.
     Dünyada ve Türkiye’de turizmde öne çıkmak isteyen beldeler, kalkınma ajansları, turizm firmaları ve sektör profesyonelleri her yıl EMITT Fuarı’na düzenli olarak katılıyor. Fuarın bu yılki konuk ülkesi ise Arjantin. Latin Amerika’da kuzeyden güneye geniş bir coğrafyayı kaplayan Arjantin, 2013 EMITT Fuarı’nın konuk ülkesi olarak doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerini Türkiye’de fuar ziyaretçilerine tanıtacak. Karşılıklı olarak vize uygulaması bulunmayan Türkiye ve Arjantin arasındaki ilişkilerinin gelişme göstermeye başlamasının son halkası 2013 EMITT Fuarı olacak.
     Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY açılışta yaptığı konuşmasında, bölgede yaşanan olumsuzluklara ve ekonomik krize rağmen Türkiye’nin 2012 yılında 32 milyona yakın ziyaretçi ağırladığını belirterek, Türkiye’nin en çok ziyaretçi ağırlayan ülkeler sıralamasında İngiltere’yi geride bırakarak 6’incı sıraya yerleştiğini ifade etti.
      Türkiye turizminin ne kadar büyüdüğünü EMITT’e bakarak anlamanın mümkün olduğunu söyleyen Bakan GÜNAY, “Şu anda fuarda 70’e yakın ülke ve çok sayıda bakan ve bakan yardımcısı var. Bu da Türkiye turizminin gelmiş olduğu noktayı gösteriyor. Şu anda dünyada 40 tane ülkede müşavirliğimiz var. Bu sayıyı artıracağız. Rusya, Çin, Brezilya, Sidney, Kanada, Yunanistan, Tunus’ta yeni müşavirlikler açacağız. Galiba bu gidişle Arjantin’de de müşavirlik açmamız gerekecek” dedi.
     Kütahya Valiliği, Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kütahya Belediye Başkanlığı ve Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen fuarda Kütahya’nın tarihi, kültürel, sanatsal ve termal değerlerinin tanıtımı yapıldı.
     Dünyanın önde gelen turizm fuarlarından biri olan ve çok sayıda turizmcinin buluştuğu EMITT Fuarı'nda Kütahya, çini, yöresel kıyafetler, geleneksel el sanatları, gümüş işlemeciliği ve termal otellerimizin tanıtımı gerçekleştirilirken ilimiz ile ilgili broşür, CD, harita, Hayme Ana kitapçığı, Kütahya Fotoğraf Albümü, Kütahya Mutfak Kültürü Kitabı, Termal Turizmde Kütahya kitapçıkları gibi materyaller dağıtıldı.


  • Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT
  • Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT
  • Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT
  • Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT
  • Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT

Ana Sayfaya Dön
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 1818 kez gösterilmiştir.