English |  Deutsch  
Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü


Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezi

Hisarcık Esire kaplıcasıları Bakanlar Kurulunun 16.12.2006 tarih ve 2006 /11354 Sayılı Kararı ile Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.

Halk dilinde ESİRE olarak bilinen kaplıca hakkında şu rivayet anlatılmaktadır. Emet ilçesinin güney batısında bulunan Eğrigöz dağındaki tarihi Eğrigöz kalesinde, tarihte Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Macar imparatorunun hapsedildiği bilinmektedir. Efsaneye göre tarihi Eğrigöz Kalesinde hapsedilen esirlerin bulunduğu ortamın çok kötü olması nedeniyle esirlerde genellikle cüzzam hastalığı görülmektedir. O tarihte tedavisi mümkün olmayan cüzzam hastalığına yakalanan bir esir, kurtuluşun ancak ölümle olabileceğini düşünerek, kalenin yakınından geçen ve aynı zamanda sıcak suyun da karıştığı Kocaçay denilen nehre atlayarak ölmek ister. Fakat esir ölmez. Nehrin akış istikametine ters olarak yüzerek kaçmaya çalışırken, suyun giderek ısındığını fark eder. Gecenin karanlığından da yararlanarak bu suda gecelemeye karar verir. Hasta ve bitkin düşen esir, sıcak suların çıktığı yerde kalır. Bir süre sonra hastalığının iyileştiğini fark eder. Bunun üzerine kaçmaktan vazgeçip tekrar kaleye geri döner ve başından geçenleri kale komutanına anlatarak diğer esirlerin de bu sıcak sudan şifa bulmasını sağlar. O günden sonra buraya ESİR HAMAMI denilmiş fakat bu isim zamanla değişikliğe uğrayarak günümüze ESİRE olarak intikal etmiştir. Halen de sıcak suların bulunduğu bu yere ESİRE KAPLICALARI denilmektedir.


KONUMU : Kütahya'nın batısında Hisarcık'a 10 km. uzaklıktadır.

DENİZDEN YÜKSEKLİĞİ : 782 metredir.


SUYUN ÖZELLİKLERİ : Oligometrik metalik ve termomineral sular sınıfına girmektedir.


SICAKLIĞI : 51 C derecedir.


İÇERDİĞİ MİNERAL MADENLER: Kalsiyum, magnezyum sülfat, bikarbonat içermektedir.


ETKİLİ OLDUĞU HASTALIKLAR:
R
omatizmal hastalıklarda, deri hastalıklarında, kas ve eklem ağrılarında, çeşitli kadın hastalıklarında ve içme kürleriyle de; böbrek taşı, mide-barsak sistemi, karaciğer safra kesesi hastalıklarında etkili olmaktadır.


ULAŞIM: Termal Turizm Merkezine ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır.

Kütahya           102 km
Eskişehir          180 km
 İstanbul           462 km
Bursa               180 km
İzmir                436 km
Ankara             413 km
Antalya            466 km uzaklıktadır.

GEZİP – GÖRÜLEBİLECEK YERLER : Ahi Resultürk (Şehitlik Türbesi)


YÖRESEL YEMEKLER : Fırın kebabı, pide


KONAKLAMA TESİSLERİ :

Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezinde;

64 yatak kapasiteli 16 adet apart daire bulunmaktadır. Ayrıca 4 adet özel aile hamamı, 50 kişi kapasiteli 1 adet açık termal havuz, 1 adet kafeterya mevcuttur.


İLETİŞİM BİLGİLERİ:


Hisarcık Belediyesi      0 274 491 22 00


.


 

 

Ana Sayfaya Dön
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 15902 kez gösterilmiştir.