English |  Deutsch  
Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü


Macaristan Özgürlük Savaşı’nın 168. yıl dönümü Kütahya’da törenle kutlandı.

Macar milli kahramanı Lajos Kossuth’un 1850-1851 yıllarında sürgüne gönderildiği Kütahya’da yaşadığı evde düzenlenen törene Vali Şerif Yılmaz, AK Parti Kütahya milletvekilleri Şükrü Nazlı, İshak Gazel ve Vural Kavuncu, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Celal Başoğlu, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar, Macaristan Müsteşar Yardımcısı Gergly Pröhle, Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich, Macar Milli Müzesi Genel Müdürü Laszlo Csorba, Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, bazı daire müdürleri ve davetliler katıldı. 


Tören İstiklal Marşı ile Macaristan milli marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra Vali Şerif Yılmaz,   Macaristan Müsteşar Yardımcısı Gergly Pröhle ve Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu Lajos Kossuth’un anıtına çelenk sundu.

Macaristan İnsan Kaynakları Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Gergly Pröhle Macarların milli kahramanı Lajos Kossuth'a zor günlerinde sahip çıkan Osmanlı Devleti'ne minnettar olduklarını söyledi. 

Kütahya'nın Macarlarda ayrı bir saygınlığının ve yerinin olduğunu ifade eden Pröhle, "Kütahya Türkiye'nin başkenti değil ama Macar-Türk dostluğunun başkentidir. Lajos Kossuth Macar özgürlüğü için mücadele verdi. Geçtiğimiz günlerde terör olaylarıyla Türkiye halkını korkutmaya çalıştılar. Türkiye halkına taziyelerimi iletiyor, acılarınızı paylaşıyoruz. Burada demokrasinin önemine vurgu yapmak istiyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kütahya Valisi Şerif Yılmaz ile Macar heyeti tarafından restore edilen Kossuth’un Anıları Müzesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

 
Program Kossuth’un Anıları Müzesi’nin gezilmesi ile sona erdi.

 
 
  • Kossuth
  • Kossuth (1)
  • Kossuth (2)
  • Kossuth (3)
  • Kossuth (4)
  • Kossuth (5)
Ana Sayfaya Dön
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 602 kez gösterilmiştir.