English |  Deutsch  
Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü


Kütahya'lı naif ressam Hüseyin YÜCE 87 yaşında vefat etti.

Kütahya'mızın yetiştirdiği dünyaca ünlü naif ressammımız Hüseyin Yüce, 87 yaşında vefat etti. Bir süredir Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören Yüce 06 Şubat 2015 Cuma günü hayatını kaybetti.

87 yaşında vefat eden sanatçının cenazesi 7 Şubat 2015 Cumartesi günü ikindi namazına müteakip Çamlıca Köyünde defnedilecektir.

Merhum Hüseyin YÜCE’ ye Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Naif Ressam Hüseyin Yüce Kimdir?

"Kütahyalı ressam Hüseyin Yüce 1928 yılında Kütahya merkeze bağlı Göveçci köyünde doğdu.Devletin açtığı gece kurslarında, alfabeyi öğrendi. İlk derslerini, aynı zamanda hattat olan köy imamından aldı. Bu "ilk aşinalık, resim melekesinin temelini" oluşturdu. Resim öğretmeni Necati Astarcıoğlu’nun özendirici etkisiyle, resim yapmaya başladı. İlkokul alfabesinden çizdiği İsmet Paşa portresiyle, bir orman peyzajı, ilk resimleri oldu. Resim çalışmalarına giderek hız kazandırdı. Doğa konularını ele aldığı resimleri, onu bu türe yönlendirici bir katkı sağladı. İlk sergisini, 1965’te Kütahya’da (Devlet Galerisi) açtı. 1968’de Ankara’da (Devlet Galerisi) açtığı ikinci sergisi, sanat çevrelerinin dikkatini çekti. Hindistan, Romanya, Mısır, Finlandiya, Çekoslovakya, Monako ve Fransa’da düzenlenen uluslararası naif ressamlar sergilerinde yer aldı.

Sanat özellikleri:
Herhangi bir akademik öğrenim görmeden, iç güdülerinin yönlendirici etkisiyle resim yapan ve bu nedenle safyürek (naif) olarak adlandırılan ressamlar gurubunun, Türkiye’deki önemli temsilcileri arasında yer alır. Titiz bir resim işçiliği, doğa sevgisi ve yöre yaşamına tutkusuyla biçimlenen resimlerinde, ince dallı ağaçlar, büyüsel bir sessizliğe bürünmüş köy evleri sık işlediği konulardır.

Ana Sayfaya Dön
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 1706 kez gösterilmiştir.